نگرش علمی و علوم زیستی

روش علمی:محققان معمولا برای حل علمی مسائل و یافتن پاسخ برای پرسش های خود روش علمی را به کار می برند. روش علمی روشی منطقی است که مانند پله های نردبان از چند مرحله ی پشت سر هم تشکیل شده است. این مراحل در طول تاریخ علم پیشرفت کرده و به صورت امروزی در آمده است.

روش علمی به ترتیب عبارت است از : تعریف مسئله-جمع آوری اطلاعات-فرضیه سازی- آزمایش فرضیه-تبت یافته ها-تفسیریافته ها،نتیجه گیری و نظریه سازی و در نهایت انتشاز گزارش.

محققان در ابتدا باید بدانند که به دنبال چه می گردند و چه می خواهند در مرحله ی بعد باید پیرامون مسئله تحقیق و جمع آوری اطلاعات کنند و براساس اطلاعات فرضیه ای صادر کنند و سپس آن فرضیه را مورد آزمایش قرار بدهند ودر در صورت درست بودن فرضیه مشاهدات خود را یادداشت کنند و سپس آن ها را تجزیه و تحلیل کنند و پس از جمع بندی نتیجه گیری کنند و آن را در مطبوعات قرار دهند تا عموم مردم از آن باخبرشوند.

مثالی از کاربرد روش علمی: در زمان های دور که مردم از روش علمی خبری نداشتند با خود فکرها و نظریه های عجیبی را شکل می دادند که هیچ منطقی در آن ها وجود نداشت. مثلا بر اساس نظریه ی خلق الساعه مردم معتقد بودند که همه ی جانوران و موجودات خود به خود به وجود می آیند.

دانشمندی به نام ون هلمونت معتقد بود که موش ها از لباس کثیف و تعدادی گندم به وجود می آیند.

در قرن هفدهم دانشمندی به نام فرانچسکوردی سعی کرد نظریه ی خلق الساعه را باطل کند: اوبرای این کار تعدادی ظرف تهیه کرد و در میان آن ها مقداری گوشت ریخت و در بعضی از آن ها را پوشاند و بقیه را باز گذاشت او پس از مدتی مشاهده کرد که در ظرف هایی که درشان باز است مگس رفت و آمد می کند و مگس ها تعدادی ماده ی سیاه رنگ از خود به جای می گذارند  ولی در ظرف هایی که درشان بسته بود اینطور نبود : او پس از مدتی دید که دانه های سیاه تبدیل به مگس های ریزی شدند ولی در ظرف های دیگر هیچ چیزی به وجود نیامده بود. براساس این مشاهدات او نتیجه گرفت که مگس از گوشت به وجود نمی آید بلکه به وسیله ی تخم هایی که مگس ها از خود به جای می گذارند به وجود می آید.

علوم زیستی:به مجموعه علومی که منجر به شناخت علمی موجودات زنده و عوامل موثر بر آن ها می شود علوم زیستی می گویند.

علوم زیستی پایه ای:به منظور شناخت قوانین حاکم بر پدیده های زیستی صورت می گیرد.      

           علوم زیستی کاربردی:به منظور استفاده ی انسان از پدیده های زیستی برای زندگی بهتر صورت می گیرد.

شیمی و فیزیک از علومی هستند که بیشترین کاربرد را در علوم زیستی دارند.

/ 1 نظر / 18 بازدید
امید

با سلام خدمت مدیر وبلاگ از مطلابی که نوشته بودید استفاده بردم با تشکر